۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۰ مرداد
شرح خبر
0 : 0 - 1399/10/02 - تعداد بازدید : 653
اجلاس مدیران راه آهن های مرزی ایران و ترکیه در تبریز گشایش یافت

راه های افزایش مبادله کالا و مسافر از طریق راه آهن دوکشور ایران و ترکیه روز سه شنبه  دوم دیماه و همزمان با آخرین روز هفته حمل ونقل در نشست کاری اجلاس روسای راه آهن های مرزی دو کشور درتبریز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


در این نشست کاری که به مدت دو روز برگزار می شود، محمدرضا قربانی، مدیرکل راه آهن منطقه  آذربایجان از طرف ایران و مظفر کوچ، مدیر راه آهن منطقه مالاتیا از طرف ترکیه باتفاق هیئت های همراه ، مسایل مربوط به مشکلات فنی در تبادل واگن قطارهای باری ، تخلیه و بارگیری و اجرای دقیق مفاد موافق نامه منعقده بین دو کشور را بررسی می کنند.

در این نشست که چهلمین اجلاس روسای راه آهن های مرزی دو کشور بعد از موافقت نامه منعقده بین دو کشور در سال 1989 میلادی محسوب می شود، در خصوص مشکلات مربوط به گمرک، بازاریابی و مشکلات مربوط به نحوه انتقال کالاهای تجاری بین دو کشور و راههای توسعه و روانسازی حمل و نقل ریلی بحث و بررسی می شود.

محمد رضا قربانی مدیرکل راه آهن منطقه  آذربایجان در حاشیه این اجلاس گفت: تلاش برای افزایش حجم مبادلات کالا بین دو کشور ایران و ترکیه از طریق راه آهن یکی از اهداف این نشست است.


قربانی افزود: حجم مبادلات کالا از طریق راه آهن بین دو کشور در 9 ماهه سال جاری میلادی 500 هزار تن کالابوده است که  335  هزار تن  آن واردات از کشور ترکیه و 155 هزار تن آن صادرات کالا به ترکیه بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 105 درصد افزایش داشته  است.


وی اظهار امیدواری کرد با تلاش دو کشور میزان جابجایی کالا بین دو کشور را به یک میلیون تن در سال برسانند   و حجم مبادلات کالا بین دو کشور از سال های آینده به بیش از دو برابر حجم کنونی افزایش یابد.


"
مظفر کوچ" مدیرکل راه آهن ناحیه 5 مالاتیای ترکیه نیز با مثبت ارزیابی کردن چهلمین نشست مقامات و کارشناسان راه آهن های مرزی دو کشور نسبت به اجرای دقیق مفاد موافقت نامه منعقده بین دو طرف قول مساعد داد و از تلاش راه آهن ترکیه به افزایش مبادلات به میزان یک میلیون تن کالادر سال بین دو کشور اظهار امیدواری کرد 

در این نشست مدیران راه آهن های دو طرف نسبت به توسعه خطوط ریلی در ایستگاههای رازی و کاپیکوی  بر دستیابی به اهداف این جلسه و جابجایی یک میلیون تن کالا در سال را ضروری اعلام کردند


اجلاس مقامات راه آهن های مرزی ایران و ترکیه از سال 1989 میلادی تاکنون هر شش ماه یکبار در مرکز استان های مرزی دو طرف برگزار شده است

 
کليه حقوق محتواي اين سايت متعلق به راه آهن جمهوري اسلامي ايران مي باشد.
Powered by DorsaPortal